Formalna strona pogrzebu – o jakie dokumenty należy zadbać przy organizacji ostatniego pożegnania?

cmentarz

Śmierć bliskiej osoby to wydarzenie, które przysparza wielu bardzo silnych emocji. Często są one nawet sprzeczne, czujemy bowiem smutek, żal, gniew, tęsknotę i przygnębienie. Jednak w tak trudnym momencie, konieczne jest także zorganizowanie uroczystości pogrzebowej, a co za tym idzie zadbanie o stronę formalną. Jakie dokumenty należy przygotować? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Jakie dokumenty poświadczają zgon?

Dokumenty, o które należy zadbać w pierwszej kolejności to potwierdzenie zgonu. Taką właśnie rolę pełni karta zgonu. Jest ona wystawiana przez lekarza – osobę, która sprawdziła funkcje życiowe pacjenta w szpitalu lub została wezwana w tym celu do miejsca zamieszkania.

Po uzyskaniu karty zgonu musimy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego. Mamy na to trzy dni, a jeśli przyczyną śmierci była choroba zakaźna – jedynie dwadzieścia cztery godziny. Osoby upoważnione do złożenia wniosku o wydanie aktu zgonu to małżonek, dzieci zmarłego, najbliżsi krewni lub powinowaci, osoby zamieszkujące ze zmarłym, osoby, które znalazły zmarłego, świadkowie śmierci, administrator domu lub nawet administracja szpitala.

Jakie dokumenty są niezbędne do organizacji pogrzebu?

Kolejne formalności, które należy załatwić polegają na złożeniu wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w celu uzyskania wsparcia finansowego. Co ważne, poszczególne kroki może w naszym imieniu przeprowadzić profesjonalny zakład pogrzebowy.

Ważną częścią uroczystości pogrzebowej jest także ceremonia religijna. Jeśli osoba zmarła była wierząca, konieczne jest dokonanie dodatkowych ustaleń z księdzem. Duże znaczenie ma także zapewnienie miejsca na cmentarzu i dopilnowanie wszystkich związanych z tym formalności.

Wróć do bloga